Do czego służą ściski stolarskie?

Do czego służą ściski stolarskie?

Jednym z pomniejszych narzędzi wykorzystywanych w zakładach stolarskich, chociaż nie tylko tam, jest ścisk stolarski. Dzięki generowaniu przez stolarski ścisk dużej siły nacisku możliwe staje się łatwe przeprowadzanie łączenia elementów bez ich uszkadzania. Ścisk stolarski charakteryzuje się ponadto łatwością użycia, dzięki czemu do ich używania nie potrzeba żadnego przeszkolenia. Czym dokładnie są ściski stolarskie?

Ściski stolarskie – rodzaje

W przemyśle i w handlu, a w konsekwencji w zakładach stolarskich znaleźć można funkcjonujących wiele rodzajów ścisków stolarskich. Jest to niezbędne, ponieważ nie każdy ścisk sprawdzi się przy wykonywaniu konkretnego zadania. Dlatego też ściski stolarskie mają zróżnicowaną budowę, kształt oraz sposób użytkowania. Spotykane są:

  • ściski stolarskie śrubowe – typy F i C – najpopularniejsze, przypominające budową klucze francuskie są ściski stolarskie śrubowe, chociaż i tutaj różnią się typami. Ścisk typu F bywa dokręcany dzięki właśnie śrubie, a bywają działające na zasadzie rozpórki. Ścisk typ C z kształtu przypomina właśnie tę literę, a jego cechą charakterystyczną jest duża odporność na wygięcia;
  • ściski stolarskie sprężynowe – ściski sprężynowe są z kolei najprostsze w budowie i przypominają zwyczajne klamry;
  • ściski stolarskie narożnikowe – ściski narożnikowe to urządzenia charakteryzujące się wysoką stabilnością i są przytwierdzane do blatu stołu stolarskiego;
  • ściski stolarskie taśmowe – ściski taśmowe są najbardziej skomplikowane i mają doczepioną do skrzyni taśmę ściskającą.

Ściski stolarskie – zastosowanie

Zastosowanie ścisków stolarskich dotyczy profesjonalnych prac z zakresu stolarstwa i meblarstwa oraz w przydomowych warsztatach. Można użyć ścisku stolarskiego np. przy odkręceniu solidnej a opornej śruby, m.in. przy wymianie opon, która jest powiązana z koniecznością odkręcenia kół.
Ściski można wykorzystywać bez przeszkód przy grubych kawałkach drewna, czy przy metalu, a znajdują również zastosowanie podczas prac modelarskich, gdzie konieczny jest precyzyjne unieruchamianie nierzadko niewielkich elementów. Z tego rodzaju narzędzi korzystają również miłośnicy majsterkowania.

Ściski stolarskie – zalety

Ściski stolarskie są nieodzowne podczas przeprowadzania połączeń różnych warstw drewna. Dzięki ich użyciu możliwe jest spajanie w jedną całość mebli, a w pracach ślusarskich umożliwiają unieruchamianie i precyzyjne dopasowanie elementów obrabianych, skręcanych albo spawanych. Bez wspomagania ściskami precyzyjne wykonywanie połączeń kątowych byłoby nierzadko niemożliwe do przeprowadzenia.